Umowa rezerwacji lokalu pomiędzy deweloperem a klientem

Osoby, które chcą zakupić mieszkanie od dewelopera, często podpisują umowę rezerwacyjną, poprzedzającą zawarcie umowy deweloperskiej.

Oczywiście może być to dowolny lokal, przykładowo dom jednorodzinny, mieszkanie czy też inna nieruchomość. W ten sposób deweloper zostaje zobowiązany do wyłączenia ze sprzedaży danego lokalu, w ten sposób nabywca będzie posiadał pierwszeństwo podczas zakupu nieruchomości. Warto zwrócić uwagę, iż umowa rezerwacyjna pomiędzy deweloperem a nabywcą nie jesteś ściśle określona przez prawo, w tym przypadku dotyczą jej przepisy kodeksu cywilnego.

Umowa rezerwacji lokalu pomiędzy deweloperem a klientem

Czego może dotyczyć umowa rezerwacyjna?

W przypadku podpisywania umowy rezerwacyjnej nabywca chce upewnić się, że będzie mógł nabyć lokal, z pewnością umowa rezerwacyjna może przewidywać także cenę, zaliczkę, może być to pewnego rodzaju zadatek. Oczywiście w tym przypadku deweloper często podpisuje tego rodzaju umowy, aby pozyskać dodatkową gotówkę na realizację danego projektu, z pewnością może być to umowa opłacalna dla obu stron, ponieważ z jednej strony deweloper otrzymuje pieniądze, z drugiej strony kupujący ma pewność, iż zakupi dany lokal czy też nieruchomość.

Umowy rezerwacyjnej najczęściej podpisywane są w przypadku, kiedy dana nieruchomość czy też mieszkanie, które ma być w przyszłości oddane do użytku, cieszy się dużym zainteresowaniem, wówczas kupujący chce upewnić się, iż będzie to lokal zarezerwowany dla niego. Oczywiście umowy rezerwacyjne zawierane są na wczesnych etapach budowy, przykładowo po nabyciu działki przez dewelopera, jest to umowa, która nie zawsze musi określać ściśle przykładowo wymiary danego mieszkania, może określać iż jeden z lokali będzie zarezerwowany dla klienta. Oczywiście niekiedy może dojść do pewnych problemów, zerwania umowy rezerwacyjnej, w tym przypadku będziemy mieli do czynienia z przepisami zawierania umów, które są określone w kodeksie cywilnym.

Osoby, które chcą nabyć lokal, mogą oczywiście wcześniej skontaktować się z prawnikiem, który powinien podpowiedzieć, jak może wyglądać taka umowa rezerwacyjna, co powinna zawierać, tak aby mieć pewność, iż warunki zostaną dotrzymane. W tym przypadku prawidłowa umowa powinna zawierać przykładowo dane dewelopera, kupującego, informacje na temat lokalu, cenę czy też wysokość zaliczki.

Możesz również polubić