Jakie cenne dla zdrowia minerały ma woda kranowa? Sprawdź!
Czy woda kranowa może mieć podobną jakość i ilość minerałów co woda w plastikowej butelce? Okazuje się, że tak. I zdarza się to nierzadko!
Producenci wody butelkowanej – mineralnej czy źródlanej – zapewniają o ich wysokiej jakości i dużej ilości cennych dla zdrowia pierwiastków i minerałów. Etykiety, na dowód tego, przedstawiają zaś nieskazitelnie czyste źródła i górskie krajobrazy. Tymczasem okazuje się, że woda kranowa może niewiele odstawać od wody butelkowanej.
Przede wszystkim jakość wody wodociągowej określa wiele szczegółowych przepisów, w tym zarówno polskie prawo, jak i regulacje unijne. To oznacza, że woda z kranu w Warszawie, Paryżu i Londynie spełnia te same, wysokie wymagania. Dlaczego mimo to wciąż wiele osób pozostaje nieprzekonanych do picia wody z kranu?
Woda butelkowana vs. woda z kranu – którą wybrać?
Woda kranowa jest przebadana i uzdatniona, a co za tym idzie – w pełni bezpieczna i zdrowa. Zawiera magnez, potas, wapń, a także sód, a więc minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Określane są one jako ,,pierwiastki życia” i to właśnie z wody przyswajane są najłatwiej i najefektywniej.
Nierzadko zdarza się, że płynąca w naszych kranach woda wypada korzystniej niż butelkowana pod względem stężenia i ilości minerałów. Kranówka posiada nie tylko wapń, magnez i sód, ale także fosfor, siarkę i miedź. Co więcej, stężenie pierwiastków w kranówce w zależności od miejsca może dorównywać temu w wodzie z butelki plastikowej.
Woda mineralna, zgodnie z definicją, powinna zawierać minimum 1000 miligramów składników mineralnych na litr. Tymczasem zdarza się, że skład kranówki w Krakowie czy Trójmieście jest nawet bogatszy w magnez i wapń niż wody butelkowanej – zwłaszcza źródlanej!
Co więcej, naukowcy m.in. z Uniwersytetu w Nowym Jorku dowodzą, że z butelki plastikowej mogą przedostawać się do wody drobiny mikroplastiku, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Co jednak zrobić, jeśli – mimo tego, że mamy bezpośredni dostęp do wysokiej jakości wody – wciąż nie możemy się do niej przekonać i kupujemy wodę butelkowaną. Skutecznym, tanim, praktycznym i ekologicznym rozwiązaniem są filtry do wody!
Filtry do wody – sposób na smaczną i zdrową wodę każdego dnia
Filtr to wody usuwa z wody kranowej związki chloru, a także pestycydy, ew. metale ciężkie oraz drobne zanieczyszczenia mechaniczne. Pozostawia przy tym cenne dla zdrowia pierwiastki i minerały. Można go zamontować już w punkcie poboru wody lub korzystać z dzbanków filtrujących. Dostępne są również w sprzedaży baterie trójdrożne, które pozwalają korzystać z filtra tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy. Gdy wychodzimy z domu świetnie sprawdzają się z kolei butelki filtrujące. Możemy je napełnić w dowolnym miejscu – na siłowni, w pracy lub na uczelni. Więcej informacji o filtrach do wody znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/.