Numer EORI – podstawowe informacje na jego temat

Obecnie wiele form działalności gospodarczej w Polsce, wiąże się z przewozem towarów poza granice Unii Europejskiej.

Zwykle takie działania wymagają odprawy celnej, uzyskania specjalnego pozwolenia celnego czy też przejścia procedury uproszczonej. Te oraz inne kwestie formalne oznaczają dla firmy konieczność posiadania specjalnego numeru EORI. Warto uzyskać więcej informacji na jego temat oraz spraw formalnych związanych z jego wyrobieniem. Okazuje się, że taki numer jest bardzo ważny dla firm obsługujących klientów i partnerów poza UE.

Numer EORI – podstawowe informacje na jego temat

Do czego wykorzystywany jest numer EORI?

Każdy przedsiębiorca, który chce sprzedawać albo kupować towary poza Unią Europejską ma obowiązek posiadania wspomnianego wyżej numeru EORI. Jest to specjalny numer znajdujący się w Unijnym Systemie Identyfikacji i Rejestracji Podmiotów Gospodarczych. Jego brak praktycznie uniemożliwia działalność oraz przechodzenie istotnych formalności. Za pomocą tego numeru możliwe jest identyfikowanie przedsiębiorców podczas formalności i kontaktów z organami celnymi działającymi w obrębie UE.

Warto pamiętać, że w całej Unii Europejskiej dana firma może mieć tylko jeden numer EORI. Numeru takiego nie musi za to posiadać osoba fizyczna, która przywozi do UE towary do własnego użytku. Numer EORI składa się z przedrostka PL, numeru NIP oraz pięciu zer. Podmioty spoza Unii posiadają przedrostek, ciąg 14 znaków i literę Z na końcu. Wniosek o taki numer należy składać on-line do Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu poprzez PUESC.

Wiele przydatnych informacji na temat numeru EORI oraz jego wykorzystania, można znaleźć w różnych źródłach internetowych, takich jak na przykład https://daumanlogistics.pl/co-to-jest-numer-eori/. Dodatkowo w Internecie możliwe jest odnalezienie wielu profesjonalnych firm i agencji celnych, które nie tylko udzielają porad odnośnie spraw celnych poza UE, a także zajmują się reprezentowaniem swoich klientów w kontaktach i formalnościach załatwianych z organami celnymi.

Możesz również polubić