Serwisowanie i naprawa skrzyni biegów w aucie

Jednymi z częstych usterek w pojazdach są awarie skrzyń biegów, które posiadają wiele skomplikowanych elementów.

Skrzynia biegów odpowiada za bezpieczne, płynne poruszanie się pojazdem, dlatego jest to bardzo ważny element auta. Z czasem skrzynie biegów mogą się zużywać ze względu na dużą ilość części metalowych. Może być to powodem spadku osiągów, parametrów, które oryginalnie posiadało auto.

Serwisowanie  i naprawa skrzyni biegów w aucie

Jak wykryć usterkę i dokonać regeneracji skrzyni biegów?

Oznaką awarii skrzyni biegów może być problem ze zmianą przełożenia, odgłosy wydobywające się podczas zmiany biegów, niekiedy będzie to także ostrzeżenie na desce rozdzielczej. Powodem nadmiernego zużywania się skrzyni biegów może być zbyt mała ilość oleju lub też jego niska jakość. Dlatego należy pamiętać, aby podczas przeglądu technicznego wymienić olej po określonej ilości przejechanych kilometrów. Dane dotyczące eksploatacji skrzyni biegów podają producenci, dzięki temu można w odpowiednim momencie wymienić olej czy też filtr oleju w skrzyni biegów.

Jeżeli skrzynia biegów pracuje nieprawidłowo, warto udać się do mechanika, stacji kontroli pojazdów, która może przeprowadzić szczegółową diagnozę. Jeżeli okaże się, że elementy skrzyni są nadmiernie zużyte, lub też uległy uszkodzeniu, wówczas konieczna będzie naprawa. W tym przypadku przekładnia wyjmowana jest z auta, rozbierana na części, aby dokładnie sprawdzić każdy element. Często należy wymienić łożyska, uszczelnienia, rzadsze są uszkodzenia kół zębatych. Zależnie od rodzaju uszkodzenia można dokonać wymiany lub regeneracji.

W niektórych przypadkach może się okazać, że niektóre w przekładnie mają wady fabryczne lub też stwierdzono znaczną poprawę w pracy po wymianie niektórych elementów. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest regeneracja skrzyni biegów, która polega na wymianie łożysk, wałków, czy też zużytych lub uszkodzonych kół zębatych. Regeneracja powinna być wykonywana przez mechanika, który posiada doświadczenie w naprawie skrzyni biegów, będzie wiedział, w jaki sposób prawidłowo ją złożyć, przetestować, a także odpowiednio uszczelnić.

Możesz również polubić