Sprawna instalacja C.O. przez lata? To możliwe! Poznaj sprytne sposoby, by działała jak najdłużej!
Instalacja centralnego ogrzewania jest jedną z najważniejszych instalacji w budynku. Jej awaria wiąże się zazwyczaj w dużym dyskomfortem domowników – nie tylko brakiem ogrzewania w sezonie grzewczym, ale nierzadko także skomplikowaną i uciążliwą naprawą. Istnieją jednak sposoby, by skutecznie temu zapobiegać. Co więcej, dzięki nim można znacząco wydłużyć żywotność instalacji C.O.! Oto sprawdzone sposoby na wydłużenie żywotności instalacji.
Jak sprawić by instalacja C.O. działała jak najdłużej? Co robić, by uniknąć awarii? Jak się okazuje, można w tej kwestii zrobić wiele. Niezwykle ważne jest utrzymywanie instalacji centralnego ogrzewania w dobrym stanie. Podpowiadamy, jak to robić!
Jak dbać o instalację C.O.?
Poszczególne elementy instalacji C.O. mogą po pewnym czasie korodować. Co więcej, może osiadać w jej elementach kamień kotłowy oraz inne zanieczyszczenia, które bezpośrednio wpływają na pracę, m.in. obniżając sprawność instalacji.
Kamień kotłowy to nic innego jak osad kamienny powstały wskutek termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu zawartych w wodzie. Obecny w instalacji grzewczej przyczynia się do strat energii cieplnej i mniejszej sprawności instalacji. Zwiększa też ryzyko awarii. Może powodować lokalne niedogrzania, zmniejsza przekrój rury, powoduje niestabilność przepływu i nieraz przyczynia się do powstawania korozji pod osadami.
Idealnym sposobem na usuwanie zanieczyszczeń z instalacji jest stosowanie filtrów magnetycznych. Pozwalają one przeciwdziałać korozji, wydłużają żywotność instalacji i, oczywiście, usuwają wszystkie zanieczyszczenia występujące w układzie. Dzięki nim osad nie osadza się na rurze, a istniejące już złoża są usuwane. Filtry magnetyczne zapobiegają również zużyciu i uszkodzeniu innych elementów w układzie.
Armatura instalacyjna – czy warto ją stosować?
Jeżeli zależy nam na dobrym stanie instalacji centralnego ogrzewania warto sięgnąć po poszczególne elementy armatury instalacyjnej. Poza filtrami magnetycznymi są to m.in. pompy (wspomagają przepływ ciepłej wody w instalacjach centralnego ogrzewania i pozwalają zaoszczędzić energię) oraz termoregulatory.
Termoregulator chroni powrót kotła przed zbyt niską temperaturą powracającego czynnika grzewczego z instalacji. To z kolei pozwala zabezpieczyć kocioł przed korozją niskotemperaturową, wydłużyć żywotność kotła i zmniejszyć ilość spalonego paliwa.
Termoregulatory stosuje się w instalacjach z wykorzystaniem zbiorników buforowych w celu zapewnienia optymalnego ładowania buforu jako magazynu energii.
Termoregulator pozwala również na optymalne wykorzystanie momentu sprawności kotła, odbioru ciepłej wody i zminimalizowanie niszczącego działania korozji niskotemperaturowej.
Stosowanie armatury instalacyjnej wpływa więc zarówno na niższe rachunki za ogrzewanie, jak i na zwiększenie żywotności kotła i ograniczenie korozji. Szukasz armatury instalacyjnej? Filtry magnetyczne, pompy i termoregulatory znajdziesz na https://www.defro.pl/k,58,armatura-instalacyjna.html.