Czym są octy rzemieślnicze?

Octy rzemieślnicze to najwyższej jakości produkty wytwarzane tradycyjnymi, długotrwałymi metodami.

Takie octy są prawdziwą gwarancją najwyższej jakości. Jakie octy rzemieślnicze są dostępne na rynku i co je wyróżnia?

Najlepsze rodzaje octów rzemieślniczych

Jednym z najbardziej popularnych octów jest ocet winny, produkowany z białego lub czerwonego wina. Znany jest zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich oraz w Europie Środkowej. Octy winne najlepszej jakości tworzone są tradycyjną metodą oraz muszą dojrzewać w drewnie nawet do dwóch lat. Za najbardziej cenne octy winne uważa się te, które zostały wytworzone z wybranych szczepów winogron. Również popularny jest ocet ryżowy, znany bardziej w krajach Azji wschodniej. Może występować w odmianie czarnej i białej. Japończycy wykorzystują go do przygotowania sosu ryżowego, do sałatek oraz sushi. Ocet ryżowy jest delikatnie kwaśny oraz posiada nieskomplikowany smak.

Bardziej popularne są octy owocowe, które wytwarza się z różnych rodzaju owoców na przykład ocet jabłkowy, który stosowany jest powszechnie w gastronomii. Może być składnikiem marynat, deserów, zalew do piklowania. Wyróżnia się bardzo delikatnym oraz wyraźnym smakiem i owocowym aromatem. Jednak octy owocowe można tworzyć także z malin, jeżyn, truskawek, wiśni, gruszek. Niezwykle cenny jest także ocet balsamiczny, tworzony z moszczu białych winogron. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów octu, w przypadku octu balsamicznego fermentacja octowa oraz alkoholowa zachodzą jednocześnie. Produkcja octu balsamicznego realizowana jest w drewnianych beczkach, w których następuje koncentracja. Jest to bardzo powolny proces, natomiast smak octu nasila się wraz z upływem czasu. Ocet staje się wówczas lepki, gęsty i słodki.

Czym są octy rzemieślnicze?

Popularne metody produkcji octu

Najbardziej popularną i najstarszą metodą produkcji octu rzemieślniczego jest proces orleański. Został zapoczątkowany we Francji oraz wykorzystany na ogromną skalę już w okresie średniowiecza. Octy rzemieślnicze fermentuje się w ogromnych beczkach, które mają specjalne otwory, dzięki czemu możliwy jest dostęp tlenu. Do beczki nalewa się do 70 l octu oraz 15 l wina. Natomiast po tygodniu dodawany jest kolejne 15 l wina. Proces ten powtarza się co tydzień. Natomiast kiedy alkohol przekształci się już w ocet, wówczas odprowadza się go przez korek. Proces orleański przebiega najbardziej efektywnie w temperaturze 29 stopni Celsjusza.

Istnieje także metoda ociekowa generatorowa. Wówczas wykorzystywany jest stojący zbiornik, tak zwanych generator, który wypełnia się trocinami bukowymi. Wióry bukowe lub materiał podobny ma zwiększać przepływ powietrza z dolnej części pojemnika. Następnie przygotowywana jest mieszanka składająca się z roztworu alkoholu, który zakwasza się kwasem octowym oraz specjalnymi składnikami, w zależności od potrzeb. Niezależnie od metody produkcji octu, najważniejszy okazuje się czas, który pozytywnie wpływa na smak i właściwości octu.

Gdzie kupić octy rzemieślnicze?

Octy rzemieślnicze warto kupować w sklepach internetowych, ponieważ jest w nich bardzo duży wybór produktów i każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto jest to najszybsze i wymagające najmniej czasu rozwiązanie. Przykładem jest strona Olini.pl. Jest to mała firma rodzinna, która oferuje ręcznie przygotowane octy z najlepszej jakości produktów. Wybór rodzajów czy wielkości produktów jest ogromny, dzięki czemu z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie produkt. Sklep cieszy się bardzo dobrymi ocenami klientów, a ceny są adekwatne do jakości, dlatego jest to miejsce, które warto poznać, jeśli zależy Ci na produktach najwyższej jakości.

Możesz również polubić